Hava kanalları havanın bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan havalandırma sistemi parçalarıdır. Havalandırma işlemine tabi tutulmak istenen ortamdaki kötü, kirlenmiş havayı dışarı atar; dış mekandaki temiz havayı bazı türlerinde filtreden geçirerek iç mekana salar. Böylece mekanın hava dolaşımını ve yinelenmesini sağlar. Bu işlevi sağlayan hava kanallarının birçok türü bulunur. Bunlardan biri de yuvarlak hava kanalı sistemleridir.
Yuvarlak hava kanalı diğer hava kanalları gibi ortam havasının temizlenmesini sağlar. Hava taşıyarak ortamın hava dolaşımını sağlar. İç ortamdaki insan nefes alıp vermesi, tozlar, buhar, iş sonucu oluşmuş küçük parçacıklar, kokular ve havaya karışmış diğer zararlılar yuvarlak hava kanalı vasıtası ile dışarı atılarak, dış ortamda bulunan hava filtreden geçirilerek ortama ulaştırılır. Böylece ortam havası Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen hava kalitesine kavuşmuş olur. Sağlıklı bir hava hem iş ortamında hem yaşam alanında sağlıklı bir teneffüs imkanı sağlar.

 

yuvarlak-hava-kanali-Yuvarlak Hava Kanalı Neden Gereklidir?

Bilindiği gibi birçok zararlı bakteri ve virüs hava yolu ile insan vücuduna girer. Havada bulunan aşırı su buharı, toz ve diğer parçacıklarında özellikle solunum yolları ve akciğerlere ciddi hasar verdiği bilinmektedir. Yuvarlak hava kanalı sayesinde sağlanan yeterli havalandırma ile ortam havası bu gibi zararlılardan temizlenir ve sağlıklı şartlara kavuşur.
Yuvarlak hava kanalı ortamda bulunan insanların ve canlı, cansız varlıkların kötü havanın hastalık yapıcı ve yıpratıcı etkisinden korunmasını sağlar. Ortamda bulunan meyve, sebze gibi canlı maddenin yanında mobilya, eşya gibi cansız malzemenin de koku dolu kötü havanın yıpratıcı etkisinden etkilendiği bilinir. Bu malzemeleri bu kötü etkiden korumak için ortam havalandırması yapılmalıdır.

 

Neden Yuvarlak Hava Kanlı Tercih Edilmelidir?

Yuvarlak hava kanalı birçok hava kanalı türünden biridir. Birçok avantajı nedeni ile oldukça tercih edilen hava kanalları arasındadır. Estetik yapısı ile ortam mimarisine uyum gösterir. Yuvarlak hava kanalları havalandırma sisteminin uygulandığı yere daha uyumlu olabilir. Estetik görüntüsü ile ortam iç mimarisini tamamlayıcı etki yapabilir. Nakliye imkanları kolaydır. Bir yerden bir yere taşırken fazla sorun çıkarmaz. Pratik ve ekonomik askı sistemleri mevcuttur. Bu sayede kolay montaj imkanı sunar. İşçilikten tasarruf edersiniz. Kolay montaj imkanı hem paradan hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ortamın yapısına göre çeşitli malzemeler kullanarak üretilmiş yuvarlak hava kanalı sistemlerini kullanabilirsiniz.
Yuvarlak hava kanalı kullanıcıya oldukça çeşitli alternatifler sunar. Galvaniz, paslanmaz ya da alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş yuvarlak hava kanalı modellerini kullanabilirsiniz. Yine kullanılacak mekanın özelliklerine göre oldukça farklı türde üretilebilir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı ürünlerdir. Her türlü mühendislik hesabına uygundur. Havalandırma sisteminin daha ekonomik ve işe yarar olmasını sağlar.
Yuvarlak hava kanalı havalandırma sistemi kullanacaklar için etkili ve kullanışlı alternatifler sunar. Uzun süreli sorun çıkarmadan sağlıklı havalandırma için kullanışlıdır.
Yuvarlak Hava Kanalı sayfasından Havalandırma Sistemleri kategorisine dönebilir ya da Menfez Havalandırma Ana Sayfasına gidebilirsiniz.

Call Now ButtonŞimdi Ara