Havalandırma kapalı alanlardaki havanını değişik alet ve havalandırma tesisatı kullanılarak dışarının temiz havası ile değiştirilmesidir. İçerideki kirlenmiş hava dışarı atılır ve dış ortamdan çekilen temiz hava içeri alınır. Bu dolaşım havalandırmanın temel amacıdır. Bu sayede iç ortamın hava kalitesi korunarak ideal seviyelerde tutulması amaçlanır.
İç mekan hava kalitesinin ideal seviyelerde tutulması çok önemlidir. Sağlıklı bir çalışma ortamı için şarttır. Dünya sağlık örgütü tarafından bulunulan kapalı alanın hava kalitesi şartlarının hangi düzeylerde olması gerektiği belirlenmiştir. Sağlıklı bir çalışma ve yaşam ortamı için bu şartlar tesis edilmelidir. Havalandırma tesisatları sağlıklı hava şartlarını tesis edilmesi için kullanılır.

 

Havalandırma Çeşitleri

Ortamdaki hava konforunun ve sağlığının ideal seviyelere çekilmesi için çeşitli havalandırma yöntemleri uygulanır. Değişik kapasite ve şartlardaki mekanlar için değişik havalandırma tesisatları ile havalandırma sağlanır. Farklı şartlarda uygulana havalandırma çeşitlerini görelim;

Lokal Havalandırma: Küçük bir alanın hava konforunun en iyi şekilde sağlanması için uygun havalandırma tesisatları ile yapılır. Ofis, yaşam alanı, gibi küçük yerlerin hava kalitesinin sağlanması için uygulanır. Duvara ya da cama takılabilecek basit fanlar ve aspiratörler vasıtası ile uygulanır. Kanal tesisatı yoktur.

Merkezi Havalandırma: İnsanların yoğun olarak yaşadığı geniş yaşam ve iş alanlarının havalandırması için kullanılır. Havalandırma tesisatı çok daha geniştir ve ince mühendislik hesapları ile yapılır. Fabrikalar, hastaneler, konferans salonları, alışveriş merkezleri gibi geniş yaşam ve iş alanlarının havalandırması bu şekilde yapılır. Genellikle hücreli aspiratör, kanal tesisatı kullanılır.

havalandırma-tesisatı-menfez-havalandırma-Davlumbaz Havalandırma: Özellikle yanar vaziyetteki ocakların üzerindeki havanın dışarı atılması için kurulan havalandırma tesisatı örneğidir. Yanık gazlar dışarı atılarak ortam havasının kalitesi sağlanır. Mutfaklarda ve büyük ocakların kullanıldığı sanayi tesislerinde kullanılır.

Klima: Havalandırmanın gelişmiş şeklidir. Ortam havalandırmasını ve sıcaklık konforunu sağlar. Mekanın dışarının hava şartlarından etkilenmesini önler. Genellikle ortam ısısının düşürülerek sıcaklık konforunun sağlanmasında kullanılır.

Tüm bu havalandırma çeşitleri için birbirinden farklı havalandırma tesisatları kullanılır. Havalandırma işlemi sağlanacak mekanın büyüklüğü ve dışarı atılması istenen havanın içeriğine bağlı olarak havalandırma tesisatının yapısı değişir.

 

Havalandırma Tesisatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalandırma işlemi kimyasal gaz salınımı olan yerlerde yapılıyorsa havalandırma tesisatı ona göre kurulur. Kullanılan malzeme kimyasal buhara karşı dayanıklı olmalıdır. Dışarı salınacak kimyasal gaz standartlar çerçevesinde filtreden geçirilmeli ve atmosfere en az zararı vermesi sağlanmalıdır. Yine yüksek ısılarda çalışacak havalandırma tesisatı da buna göre malzemeden oluşturulmalıdır. Gazın yüksek ısısı nedeni ile erimeyecek yada tahrip olamayacak malzeme kullanılmalıdır. Hava kanalları sıcak gazı rahatlıkla dışarı atacak yapıda olmalıdır.

Merkezi havalandırma tesisatı ciddi mühendislik hesapları gerektirir. Kanal içindeki havanını debisi ve basıcı gibi şeyler dikkatlice hesaplanarak uygun tesisatın kurulması sağlanmalıdır. Büyük mekanlara kurulacak havalandırma tesisatları ciddi mühendislik hesapları isteyen, uzmanlık gerektiren bir iştir.

Havalandırma Tesisatı sayfasından Havalandırma Sistemleri kategorisine dönebilir ya da Menfez Havalandırma Ana Sayfasına gidebilirsiniz.

Call Now ButtonŞimdi Ara