Sağlıklı hava insan sağlığı için en kritik ihtiyaçlardan biridir. Şehirlerde hava kirliliğinin arttığı durumlarda hemen solunum hastalıkları görülmeye başlanır. Taş ocakları, çimento fabrikaları, ağır sanayi fabrikaları gibi havaya yüksek kötü gaz salan yerlerin çevresinde yerleşim olmamasına dikkat edilir. Çünkü bu gibi yerlerin yakınında ikamet edenlerde bir süre sonra solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı hastalıklar görülür. Dış mekanlarda bile bu kadar olumsuz etkisi olabilen kirli havanın kapalı alanlarda etkisi katlanarak artar. Kapalı alanlarda hava temizliğini sağlamak için havalandırma sistemleri devreye girer.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre insanların bulunduğu kapalı ortamlarda havadaki karbondioksit oranı on binde üçü geçmemelidir. Aynı şekilde nem oranı da yüzde ellinin altında olmalıdır. Eğer ortamdaki hava bu standartlara uymuyorsa bu sistemler ile ortamın havası sağlıklı seviyelere çekilmelidir.
havalandirma-neden-önemlidir-menfez-havalandirmaBu sistemler insan ya da emtia bulunan her türlü alana kurulabilir. Özellikle insanların toplu olarak bulunduğu toplantı salonları, kapalı spor salonları, ofis ortamları, kapalı konser salonları ve kapalı eğlence mekanları gibi alanlarda sağlıklı bir sistem şarttır. Bu gibi yoğun insan barındıran ortamlarda temiz hava kısa sürede kirlenecektir. Solunum yolu ile ortamdaki oksijen hızla tükenecek ve ortama karbondioksit salınımı olacaktır.
Yine ortamdaki insanlardan salgılanan ter gibi sıvıların kokusu ve gazı ortamdaki havayı hızla solunamayacak seviyelere çekecektir. Bu sorunla başa çıkmak için bu gibi alanların sağlıklı olarak havalandırılması gereklidir. Lokal havalandırma, merkezi havalandırma gibi sistemler mutlaka kullanılmalıdır.
İş temposunun yoğun olduğu ofisler ve özellikle zehirli tozlu hava parçacıklarının çalışma ortamını doldurduğu alanlar da sistemlerin kullanılması gereken alanlardır. Talaş üretim alanları gibi tozlu alanlar ya da kimyasal üretimin yapıldığı bunun sonucunda da havaya bol miktarda zehirli kimyasal gaz salınımı olan fabrikalar ciddi risk altındadır. Bu gibi alanlarda işçiler maske takarak çalıştırılmalı ve üretim merkezi sürekli havalandırılmalıdır. Ortamdaki hava kalitesini ölçen cihazlar kullanılarak olumsuz durumlara karşı önlem alınabilir.
Havalandırma insanlar için olduğu kadar kullanılan malzemelerin sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle depolar düzenli havalandırmalıdır. Emtia depoları gibi bekledikçe koku yayan şetlerin bulunduğu depolar sürekli olarak havalandırma işlemine tabi tutulmalıdır. Ahşap ya da mobilya tutulan alanlar da risk altındadır. Bu alanlarda yeterli havalandırma olmazsa kısa sürede malda çürüme ve kokma başlayacaktır. Ortamdaki fazla nem küflenmeye neden olacaktır.
Aynı sorun evin bölümleri için de geçerlidir. Özellikle iyi havalandırılmayan banyo kısa sürede koku ve küf üretecektir. Eviniz nemli bir bölgede ise nemi çekecek bu gibi sistemler kullanmanız zorunludur.
Kendi sağlığınız ve eşyalarınızın uzun ömürlü olması için havalandırma ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşıladığınızdan emin olun. Aksi durumlarda hem kendinizde hem de eşyalarınızda bozulmalar ve hastalıklar oluşacaktır. Temiz hava sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır.
Havalandırma Neden Önemlidir? sayfasından Havalandırma Sistemleri kategorisine dönebilir ya da Menfez Havalandırma Ana Sayfasına gidebilirsiniz.

Call Now ButtonŞimdi Ara